...
.

Zespół suchego oka – nowoczesne terapie LipiFlow oraz IPL

Zespół suchego oka to coraz częściej występująca grupa schorzeń narządu wzroku – określana mianem choroby cywilizacyjnej. Jej etiologia wiąże się bowiem z czynnikami środowiskowymi oraz współczesnym trybem życia, w którym większość z nas spędza wiele godzin przed ekranami telefonów, komputerów i telewizorów, nadmiernie przeciążając oczy. Dodatkowo funkcjonujemy w coraz bardziej zanieczyszczonym środowisku i brakuje nam odpowiedniej higieny pracy, odpoczynku oraz snu. ZSO wiąże się z wysychaniem rogówki i spojówek – co prowadzi do różnych dolegliwości, takich jak pieczenie i przekrwienie oczu czy też poczucie dyskomfortu, jakby dostało się do nich ciało obce.

Jeśli czujecie Państwo, jakbyście mieli piasek pod powiekami i stale suche oczy – zarezerwujcie termin konsultacji u specjalisty, który przeprowadzi stosowne badania i postawi diagnozę umożliwiającą rozpoczęcie skutecznego leczenia. Warto wiedzieć, że nieleczony zespół suchego oka naraża narząd wzroku na infekcje – bakteryjne, grzybicze czy wirusowe.

LipiFlow – sposób leczenia Zespołu Suchego Oka

Jednym z najnowszych zabiegów umożliwiających zniwelowanie dolegliwości, jaką jest zespół suchego oka, jest LipiFlow. Metoda ta stosowana jest w przypadku leczenia dysfunkcji gruczołów Meiboma (MGDMeibomian Gland Dysfunction), odpowiedzialnych za produkowanie lipidowej warstwy tzw. filmu łzowego. Chroni ona oko przed wysychaniem oraz negatywnym wpływem czynników zewnętrznych na nabłonek rogówki. Nieprawidłowa praca gruczołów to najczęstsza przyczyna wystąpienia ZSO – szacuje się, że dotyczy około trzech czwartych przypadków. 

Co warto wiedzieć o LipiFlow

LipiFlow to specjalistyczny zabieg charakteryzujący się osiągnięciem długotrwałego oraz szybkiego efektu terapeutycznego. Wskazany jest w przypadku, gdy zespół suchego oka został spowodowany zablokowaniem wspomnianych gruczołów Meiboma, zlokalizowanych wzdłuż dolnych oraz górnych powiek. Opiera się na wykorzystaniu najnowszej technologii – urządzenia bazującego na dwóch funkcjach: masującej oraz rozgrzewającej. Dzięki działaniu ciepła oraz stymulacji mechanicznej powiek gruczoły zostają odblokowane – co oznacza, że przywrócona zostaje ich funkcjonalność. LipiFlow to zabieg szybki, bezbolesny i bezpieczny – trwa około 15 minut. Jego efekty – w postaci zniwelowania dolegliwości towarzyszących ZSO – mogą utrzymywać się nawet przez kilka miesięcy! Jednocześnie urządzenie chroni oko przed nagrzewaniem oraz uciskiem – dzięki czemu w kontrolowany sposób oddziałuje tylko na powieki. 

Zabieg IPL

Kolejną nowoczesną metodą leczenia ZSO są zabiegi z wykorzystaniem IPL (Intensive Pulse Light) – czyli intensywnych impulsów światła. Emitujące je urządzenie umożliwia bezpieczne naświetlenie skóry sprzyjające rozrzedzeniu lipidowej wydzieliny produkowanej przez dysfunkcyjne gruczoły Meiboma. IPL wspomaga niwelowanie stanów zapalnych i poprawę pracy gruczołów, dzięki czemu stabilizuje się skład filmu łzowego, a co za tym idzie – oko jest zabezpieczone przed wysychaniem. Dodatkowo działanie światła wspomaga unerwienie przywspółczulne gruczołów łzowych – co skutkuje zwiększeniem produkcji łez. Ma ono również działanie przeciwdrobnoustrojowe, dzięki czemu zwalcza infekcje o podłożu bakteryjnym oraz eliminuje potencjalne zakażenie nużeńcem.

Podczas terapii lekarz pokrywa skórę wokół oczu ochronnym żelem i przesuwając po nim głowicę aparatu, poddaje ją kilkuminutowemu naświetlaniu. W tym czasie oczy zabezpieczone są ochronnymi goglami. Zabieg jest bezbolesny i bezpieczny. Jedyne odczucie, jakie może mu towarzyszyć, to rozgrzanie skóry. Aby uzyskać pełny efekt terapeutyczny, należy poddać się serii co najmniej 3 sesji w określonych przez lekarza odstępach czasowych.

Podsumowując – terapia światłem IPL:
• niweluje objawy ZSO – takie jak pieczenie, swędzenie, ból, nadwrażliwość na światło, poczucie ciała obcego i suchość,
• przywraca prawidłowy skład filmu łzowego chroniącego oko przed wysychaniem,
• poprawia funkcjonowanie gruczołów Meiboma, rozrzedzając zalegającą wydzielinę lipidową,
• przywraca komfort widzenia i ogólnego funkcjonowania.

 

Jeśli borykają się Państwo z ZSO, zapraszam do kontaktu. Obecnie prowadzę terapie LipiFlow oraz IPL w placówce okulistycznej w Mikołowie.

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki.

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.