...

ZESPÓŁ SUCHEGO OKA – choroba cywilizacyjna

Zespół suchego oka (ZSO) – inaczej nazywany kseroftalmią – to coraz powszechniej występująca dolegliwość związana z nieprawidłowym nawilżeniem powierzchni oczu przez tak zwany film łzowy. Ze względu na fakt, że istnieje kilka potencjalnych przyczyn jego wystąpienia, mianem ZSO określa się wieloczynnikową grupę schorzeń skutkujących wysychaniem spojówek i rogówki. Pozbawiony naturalnej bariery ochronnej narząd wzroku staje się podatny na uszkodzenia mechaniczne oraz wystawiony na zwiększone ryzyko wystąpienia infekcji bakteryjnych, wirusowych czy grzybiczych.

.

ZESPÓŁ SUCHEGO OKA – przyczyny występowania

Ze względu na stały wzrost odsetka osób dotkniętych tym problemem zespół suchego oka zaczęto zaliczać do tak zwanych chorób cywilizacyjnych. Jego rozwojowi sprzyjają czynniki:

 • związane z naszą aktywnością, takie jak długotrwałe narażenie na sztuczne światło – zwłaszcza monitorów: telewizora, komputera, telefonu komórkowego – czy zaburzona higiena snu
 • oraz czynniki środowiskowe – np. zanieczyszczenie i zapylenie powietrza.

 

Jest on również skorelowany z niektórymi chorobami autoimmunologicznymi, alergicznymi, dermatologicznymi, neurologicznymi, a także ze starzeniem się organizmu i związanymi z tym zmianami hormonalnymi. ZSO często diagnozuje się np. u kobiet w okresie menopauzalnym. Jego przyczyną bywa także stosowanie różnego rodzaju leków – między innymi antykoncepcyjnych czy przeciwdepresyjnych. Oznacza to, że nie istnieje jedna, bezwzględna przyczyna wystąpienia tej dolegliwości – a tym samym jest ona trudna w leczeniu.

Dysfunkcja gruczołów MEIBOMA

Jednym z najczęściej występujących problemów łączonych z ZSO jest dysfunkcja gruczołów tarczkowych – inaczej nazywanych gruczołami Meiboma. Są to maleńkie struktury, których funkcją jest produkowanie łojowej wydzieliny chroniącej oczy przed naruszeniem filmu łzowego i utratą wilgotności oraz utrzymującej szczelność powiek, gdy są zamknięte. W przypadku zaburzenia ich funkcjonowania oko jest podatne na wysychanie oraz podrażnienia.

Odczucia towarzyszące ZSO

Pacjenci, u których zdiagnozowano zespół suchego oka, skarżą się na takie problemy jak:

 • przekrwienie oczu,
 • poczucie „piasku” pod powiekami,
 • pieczenie i suchość,
 • uczucie występowania ciała obcego,
 • zaburzenia ostrości widzenia,
 • ale również (paradoksalnie) nadmierne łzawienie i zmęczenie oczu.

ZESPÓŁ SUCHEGO OKA – diagnostyka

Warto podkreślić, że objawy ZSO mogą się cyklicznie nasilać – sprzyja im przede wszystkim otoczenie, w jakim się znajdujemy. Wysoka lub zbyt niska temperatura, niski poziom wilgotności powietrza, przebywanie w intensywnie wentylowanych, ogrzewanych czy klimatyzowanych pomieszczeniach – to warunki sprzyjające zintensyfikowaniu dolegliwości. Nasilają się one również wieczorem – czemu sprzyja wielogodzinna praca oraz ekspozycja na wymienione czynniki środowiskowe. W przypadku zauważenia u siebie opisanych wcześniej problemów, należy skierować się do lekarza i poddać badaniom diagnostycznym.

Ważne jest, aby nie lekceważyć objawów i jak najszybciej rozpocząć leczenie. Zespół suchego oka niepoddany leczeniu skutkuje z czasem poważnymi powikłaniami, w tym nawet trwałym pogorszeniem widzenia! 

Podczas wizyty lekarz przeprowadzi z nami wywiad na temat ogólnego stanu zdrowia oraz zauważonych przez nas problemów, a następnie zrealizuje stosowne badania.

 • Przede wszystkim oceni poziom nawilżenia oczu – czyli tzw. film łzowy. Jest to cieniutka emulsyjna powłoka pełniąca funkcję ochronną i odżywczą, dzięki której rogówka jest zabezpieczona przed wysychaniem i podrażnieniami mechanicznymi. Badanie czasu przerwania filmu łzowego (BUT – brake-up time) jest nieinwazyjne i bezbolesne. U osoby ze zdiagnozowanym ZSO może stwierdzić punktowe ubytki nabłonka rogówki oraz skrócony czas przerwania filmu łzowego.
 • Na rynku okulistycznym pojawiły się dedykowane aparaty do diagnostyki zespołu suchego oka, umożliwiające zmierzenie parametrów tzw. menisku łzowego (filmu zgromadzonego przy brzegach górnych i dolnych powiek). Badane są takie cechy jak jego głębokość, wysokość oraz przekrój powierzchni, częstość i jakość mrugania. Wykonuje się także interferometrię, czyli pomiar osmolarności łez, meibografię czy wspomniany wyżej NiBUT (nieinwazyjny czas przerwania filmu łzowego).
 • Można ponadto przeprowadzić badanie fałdów spojówki (LIPCOF – lid parallel conjunctival folds) równoległych do krawędzi powiek, które u chorych ulegają zwiększeniu.

 

W przypadku zdiagnozowania ZSO, lekarz zaleca stosowne leczenie. Obecnie jednymi z najnowszych sposobów niwelowania tego schorzenia są zabiegi:

 • IPL (Intense Pulse Light) bazujące na świetle pulsacyjnym
 • oraz LipiFlow, wykorzystujące ciepło oraz stymulację mechaniczną.

Oba mają za zadanie działać na opisane wcześniej gruczoły Meiboma – produkujące lipidowy komponent łez – niwelując ich dysfunkcję. Pozwala to na przywrócenie prawidłowego składu filmu łzowego – i zmniejszenie jego odparowywania. Jest to bezinwazyjna i delikatna metoda, przywracająca pacjentom komfort.

Wymienione zabiegi przeprowadzane są w placówce okulistycznej w Mikołowie.

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki.

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.