...
.

Wszczepienie Soczewki Fakijnej

Wszczepienie soczewki fakijnej to zabieg z zakresu chirurgii okulistycznej, dzięki któremu możliwe jest skorygowanie dużej krótko- oraz dalekowzroczności. Jest on rekomendowany tym Pacjentom, w przypadku których wystąpiły przeciwwskazania do wykonania laserowej korekcji wzroku. Implantacja umożliwia odstawienie soczewek kontaktowych oraz okularów i poprawia komfort życia i codziennego funkcjonowania.

Jest uznawana za jeden z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych zabiegów
z zakresu okulistyki dedykowanych osobom borykającym się dużymi wadami wzroku. Soczewki fakijne są stworzone z tzw. materiału biokompatybilnego – dzięki czemu organizm nie traktuje ich jako ciała obcego. Stosuje się je w takich zakresach wad, jak:

  • od -10 do -20 w przypadku krótkowzroczności,
  • do + 10 dioptrii przy dalekowzroczności oraz
  • do 6 dioptrii u pacjentów z astygmatyzmem.

Badanie kwalifikacyjne

Aby móc poddać się zabiegowi, należy uprzednio stawić się na badaniu kwalifikacyjnym, podczas którego lekarz ocenia dokładnie parametry oczu – takie jak np. średnica źrenic przy zmiennych warunkach oświetlenia. Istotna jest szczególnie ich reakcja na warunki mezopowe – czyli niedostateczną ilość światła. Ponadto istotne są takie parametry oka jak odpowiednia głębokość przedniej lub tylnej komory – w zależności od stosowanej metody przednio lub tylnokomorowej. Wykonuje się także pomiar poziomej wielkości rogówki. Podczas badania specjalista przeprowadza również wywiad dotyczący ogólnego stanu naszego zdrowia, stale przyjmowanych leków czy chorób przewlekłych. Jeśli nie wystąpią istotne przeciwwskazania, lekarz ustala z nami dogodny termin operacji oraz informuje nas o jej przebiegu oraz okresie rekonwalescencji.

Przed przystąpieniem do badania kwalifikacyjnego należy zdjąć dotychczas noszone soczewki. Miękkie soczewki zdejmujemy tydzień wcześniej, natomiast twarde – dwa tygodnie przed badaniem. Jest to związane z tymczasową zmianą kształtu rogówki – aby lekarz mógł ustalić prawidłowe parametry oka, musi ona powrócić do naturalnego kształtu. Ponadto podczas kwalifikacji stosowane są krople z atropiną – oznacza to, że nie możemy samodzielnie kierować pojazdem po badaniu.

Wszczepienie soczewki fakijnej – przebieg procedury zabiegowej

W dniu operacji należy stawić się w klinice wraz z osobą towarzyszącą, która pomoże nam w powrocie do domu. Ważne jest, aby być na czczo i nie pić płynów przez wskazany uprzednio przez lekarza czas. Podczas zabiegu specjalista wszczepia zwiniętą soczewkę w przedniej lub tylnej komorze oka z wykorzystaniem specjalnego aplikatora. W tym celu uprzednio wykonuje około 3 mm nacięcie w obrębie rogówki. Zaimplantowana soczewka ulega rozprostowaniu – a minimalne nacięcie nie wymaga założenia szwów. Jednorazowo wykonuje się zabieg na jednym oku – jeśli wymagana jest operacja drugiego, należy odczekać około 1–2 tygodnie.

Zalecenia pozabiegowe

Powrót oka do pełnej sprawności jest uzależniony od stosowania się do zaleceń pozabiegowych. Jednym z nich jest regularne stosowanie przepisanych przez lekarza kropli zapobiegających potencjalnym infekcjom. Ponadto specjalista ustali z nami termin konsultacji kontrolnych. Zabieg nie wymaga ograniczenia codziennej aktywności, ale należy unikać gwałtownego schylania się czy noszenia ciężkich przedmiotów. Dodatkowo mikro ranka na powierzchni oka wymusza ograniczenie kontaktu z wodą. Przez okres miesiąca należy zrezygnować z pływania w basenie czy naturalnych akwenach. Trzeba również uważać, by do oczu nie dostał się np. szampon albo jakiś produkt do makijażu.  Nie wolno ich również pocierać czy intensywnie mrugać, mocno zaciskając powieki.

Przeciwwskazania

Jak każda procedura zabiegowa – również wszczepienie soczewki fakijnej obciążone jest przeciwwskazaniami. Można wśród nich wymienić między innymi takie problemy zdrowotne, jak:

  • choroby autoimmunologiczne (np. stwardnienie rozsiane),
  • zmiany hormonalne mające negatywny wpływ na gojenie ran,
  • infekcje ogólnoustrojowe,
  • schorzenia tkanki łącznej (łuszczyca, reumatoidalne zapalenie stawów),
  • choroby nowotworowe,
  • posiadanie rozrusznika serca,
  • wybrane choroby oczu (np. zaćma czy jaskra),
  • wysokie ciśnienie śródgałkowe,

Dodatkowo zabiegu nie przeprowadza się u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Przeciwwskazaniem jest również zbyt młody lub zbyt dojrzały wiek – przedział wiekowy, w którym można poddać się korekcji oscyluje między 21 a 45 rokiem życia.

Zalety zabiegu

Delikatna, elastyczna soczewka fakijna umieszczana jest przez lekarza między naturalną soczewką a tęczówką oka. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym – w trybie hospitalizacji jednodniowej. Oznacza to, że Pacjent tego samego dnia może wrócić do domu.

Wszczepienie soczewki fakijnej to zabieg:

  • szybki – trwa zaledwie kilkanaście minut,
  • skuteczny,
  • skutkujący niemal natychmiastową poprawą widzenia,
  • niewymagający hospitalizacji,
  • bezpieczny,
  • bezbolesny,
  • odwracalny – w przypadku wystąpienia powikłania można ją usunąć lub wymienić.

 

Dzięki procedurze zabiegowej wyeliminowane zostają takie niedogodności jak konieczność:

  • noszenia często grubych okularów lub soczewek kontaktowych,
  • regularnej dezynfekcji soczewek oraz ich wymiany,
  • kupowania kolejnych opakowań,
  • uważania na możliwość zbicia czy zarysowania szkieł okularowych,
  • zwracania uwagi na możliwość zgubienia soczewki w trakcie kąpieli czy pływania w basenie.

Odczucia i dolegliwości pozabiegowe

Mogą pojawić się drobne dolegliwości – jak łzawienie czy pieczenie. Jeśli chodzi o powikłania – ze względu na fakt, że jest to zabieg wewnątrzgałkowy, może się pojawić atak jaskry – ale zdarza się to niezwykle rzadko.

Czas trwania zabiegu i rekonwalescencji

Wszczepienie soczewki fakijnej trwa kilkanaście minut – natomiast okres rekonwalescencji to zazwyczaj około 4–6 tygodni.

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki.

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.