...

Starczowzroczność (PRESBIOPIA) - jak ją leczyć?

Starczowzroczność – czyli inaczej mówiąc: presbiopia – wiąże się z naturalnym starzeniem soczewki oka oraz pogorszeniem pracy mięśnia rzęskowego, w efekcie czego soczewka traci pierwotną jakość w zakresie elastyczności i możliwości akomodacji. Niestety wraz z wiekiem cały nasz organizm ulega procesom degeneracyjnym, włączając w to narząd wzroku, który po 40 roku życia wkracza w fazę stopniowego pogarszania jakości widzenia.

.

Czym jest starczowzroczność?

Presbiopia przejawia się problemami z ostrością widzenia z bliska – szczególnie w słabszych warunkach oświetleniowych. Jest zjawiskiem powszechnym – każdy z nas zapewne kojarzy osoby starsze, które mają problem z wykonaniem czynności wymagających skupienia wzroku na małych obiektach, np. szyciem. Podobnie często widzimy seniorów zakładających okulary do czytania lub zagubionych w sklepie z powodu niemożności odczytania etykiet czy cen.

Czy starczowzroczność można zatrzymać?

Niestety na poziomie biologicznym nie ma takiej możliwości – każdy z nas musi się liczyć z tym, że proces starzenia wiąże się ze stopniowym pogorszeniem wzroku. Istnieją jednak sposoby na jego spowolnienie. Odpowiednia higiena pracy przy komputerze czy przebywania przed ekranami telewizorów i telefonów, ochrona oczu przed promieniowaniem ultrafioletowym, a także unikanie używek (alkoholu, papierosów) czy wysoko przetworzonej żywności – to nawyki, dzięki którym możemy się cieszyć dobrym wzrokiem dłużej.

Jak leczy się starczowzroczność?

Aby podjąć decyzję dotyczącą kwalifikacji Pacjenta do danego zabiegu, lekarz przeprowadza dokładny wywiad medyczny, dotyczący jego ogólnego stanu zdrowia, przebytych chorób czy przyjmowanych na stałe leków. Jest to punkt wyjściowy, po którym specjalista przystępuje do kompleksowej diagnostyki oczu – wszystkie wykonywane badania są bezbolesne i mają na celu uzyskanie jak najbardziej dokładnych informacji na temat narządu wzroku. Co istotne – część z nich wykonywana jest z zastosowaniem kropli rozszerzających źrenice – co oznacza niemożność samodzielnego kierowania pojazdem. Należy zatem wziąć pod uwagę ten fakt i umówić się z bliską osobą na odebranie z danej placówki.

 

Badania wzroku

Podczas wizyty kwalifikacyjnej lekarz realizuje między innymi takie procedury jak:

  • badanie dna oka,
  • pomiar ciśnienia
  • wewnątrzgałkowego,
  • badanie ostrości wzroku (autorefraktometria),
  • tomografia optyczna
  • przedniego i tylnego odcinka oka,
    badanie w lampie szczelinowej.

W przypadku braku przeciwwskazań do zrealizowania operacji, ustalane są: metoda oraz termin jej przeprowadzenia.

Zapraszam serdecznie na moje konsultacje – dzięki którym będą Państwo mogli poddać się rekomendowanej przeze mnie procedurze leczenia presbiopii w jednym z ośrodków okulistycznych, z którymi współpracuję.

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki.

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.