Laserowa korekcja wzroku - LKW
Laserowa korekcja wzroku to precyzyjny i skuteczny zabieg, dzięki któremu możliwe jest trwałe pozbycie się takich wad jak astygmatyzm, krótkowzroczność czy nadwzroczność. Procedura polega na zmianie krzywizny rogówki przy użyciu wiązki światła – w zależności od wady modelowana jest jej obwodowa lub centralna część. Co istotne LKW jest metodą bezbolesną oraz niezwykle bezpieczną – powikłania pozabiegowe stanowią ułamek procenta i najczęściej wiążą się z nieprzestrzeganiem zaleceń lekarskich.
Dwie najbardziej popularne metody korekcji to Femto-LASIK oraz EBK.
Pierwsza umożliwia skorygowanie:
- astygmatyzmu do 5 dioptrii,
- krótkowzroczności do -10 dioptrii,
- nadwzroczności do +5 dioptrii.
Druga:
- astygmatyzmu do 4 dioptrii,
- krótkowzroczności od -1 do -9 dioptrii,
- nadwzroczności do +4 dioptrii.
Aby móc poddać się zabiegowi, należy zapisać się na badanie kwalifikacyjne, podczas którego lekarz ocenia parametry optyczne oczu.
Przygotowanie do badania
Badanie kwalifikacyjne ma na celu ustalenie, czy u danego Pacjenta możliwe jest przeprowadzenie zabiegu. Kluczowe jest zatem odpowiednie przygotowanie – tak aby lekarz był w stanie dokładnie przebadać oczy. Ważne jest przede wszystkim przestrzeganie zaleceń lekarskich w kwestii tymczasowego odstawienia noszonych szkieł kontaktowych. Naciskają one na rogówkę, minimalnie ją odkształcając, co uniemożliwia precyzyjne zbadanie takich parametrów jak jej elastyczność, stopień nawilżenia czy grubość. Bardzo istotne jest przestrzeganie wskazanych przez specjalistę odstępów czasowych pozwalających na powrócenie rogówki do pierwotnego kształtu. W przypadku szkieł:
- miękkich – zdejmujemy je dwa tygodnie przed badaniem,
- twardych – czas ten jest dłuższy: należy je odstawić miesiąc wcześniej,
- torycznych (astygmatycznych) – trzeba je zdjąć trzy tygodnie przed badaniem.
Warto wiedzieć, że badanie wiąże się z koniecznością zastosowania przez lekarza kropli, których zadaniem jest rozszerzenie źrenic i porażenie akomodacji. Efektem ich zaaplikowania jest czasowe (kilkugodzinne) pogorszenie ostrości wzroku oraz wysoka nadwrażliwość na światło – co oznacza bezwzględny zakaz kierowania pojazdem. Należy również mieć przy sobie okulary słoneczne.
Podczas badania specjalista zapyta Państwa również o ogólny stan zdrowia, przyjmowane leki, choroby przewlekłe czy alergie. W przypadku zakwalifikowania do zabiegu przedstawi także zalecenia przedzabiegowe – takie jak np. powstrzymanie się od picia alkoholu czy kawy na kilka godzin przed jego wykonaniem.
Przebieg procedury zabiegowej
Laserowa korekcja wzroku to zabieg bezbolesny – pacjent może jedynie odczuwać minimalny dyskomfort związany z założeniem tak zwanej rozwórki, powstrzymującej przed mruganiem. Jest to niewielki metalowy przyrząd zakładany na oko po uprzednim zaaplikowaniu kropli znieczulających. Dzięki temu wykluczana jest możliwość zamknięcia oka i dostania się powieki w pole operacyjne. Po jej założeniu lekarz przystępuje do procedury zabiegowej z wykorzystaniem lasera. Jego działanie trwa kilka sekund i jest sterowane komputerowo. Zabieg wykonywany jest w pozycji leżącej.
Zalecenia pozabiegowe
Aby laserowa korekcja wzroku przyniosła pożądany trwały efekt, należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarskich. Wśród nich mogą znaleźć się takie punkty jak:
- powstrzymanie się od dotykania (pocierania, uciskania) oczu.
- zminimalizowanie aktywności fizycznej – rezygnacja z uprawiania sportu, podnoszenia ciężkich przedmiotów,
- unikanie ekspozycji na silne światło – w tym ekranów komputerowych czy telefonicznych,
- bezwzględne unikanie kąpieli w basenie czy akwenach naturalnych,
- ochrona oczu przed promieniami UV,
- unikanie pyłu i dymu, w tym dymu papierosowego,
- powstrzymanie się od konsumpcji alkoholu,
- zabezpieczenie oczu przed dostaniem się do nich kosmetyków takich jak np. szampon do włosów czy krem,
- powstrzymanie się od nakładania makijażu.
Dzięki stosowaniu się do zaleceń specjalisty minimalizujemy możliwość wystąpienia powikłań oraz wspieramy proces regeneracji, jednocześnie skracając okres rekonwalescencji. Ważne jest również, by regularnie używać zapisanych przez lekarza kropli.
Przeciwwskazania
W przypadku każdej procedury zabiegowej istnieje szereg czynników wykluczających jej zrealizowanie. W przypadku laserowej korekcji wzroku można wymienić przede wszystkim:
- stany zapalne,
- ogólne infekcje wirusowe i bakteryjne,
- jaskrę, zaćmę, schorzenia siatkówki,
- skłonność do tworzenia keloidów (bliznowców),
- nieustabilizowaną lub za dużą wadę wzroku,
- choroby plamki żółtej,
- wybrane schorzenia rogówki (choroby dystroficzne – dziedziczne, wrodzone; blizny rogówki, stożek rogówki).
Zabiegów nie wykonuje się u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią – jest to związane z gwałtownymi zmianami hormonalnymi, mającymi wpływ na cały organizm. Przeciwwskazaniem mogą być również takie choroby jak Hashimoto czy nieuregulowana cukrzyca – ale to lekarz decyduje o fakcie zakwalifikowania danej osoby do zabiegu lub braku zgody na jego wykonanie. Co istotne zabieg zwykle przeprowadza się u osób, które ukończyły 21 rok życia.
Odczucia i dolegliwości pozabiegowe
Każdy zabieg wiąże się z możliwością wystąpienia drobnych, tymczasowych dolegliwości oraz poważniejszych powikłań. Odczucia pozabiegowe są oczywiście indywidualne, ale najczęściej Pacjenci zgłaszają:
- łzawienie i pieczenie oczu,
- nadwrażliwość na światło lub wręcz światłowstręt,
- poczucie występowania w oku ciała obcego,
- kilkudniowe zmiany ostrości widzenia,
- zaburzenia widzenia nocnego – efekt poświaty.
Istotne jest, aby wszelkie problemy zgłaszać niezwłocznie lekarzowi prowadzącemu, ale również by być świadomym, że tego typu zjawiska nie są czymś niebezpiecznym.
Czas trwania zabiegu i rekonwalescencji
Laserowa korekcja wzroku to zabieg trwający kilkanaście minut. W zależności od wybranej metody okres rekonwalescencji trwa od około tygodnia (Femto-LASIK) do dwóch tygodni (EBK). Powrót do codziennych obowiązków czy pracy jest możliwy nawet po jednym dniu!