...

Laserowa korekcja wzroku – odpowiedzi na pytania pacjentów

Laserowa korekcja wzroku to obecnie najpopularniejszy sposób na pozbycie się wady wzroku i pożegnanie z noszeniem okularów czy soczewek kontaktowych. Najprościej mówiąc, polega na wymodelowaniu rogówki, dzięki czemu obraz skupia się na siatkówce oka. Zabieg poprzedza badanie kwalifikacyjne, które warunkuje jego wykonanie. Ma ono na celu dokładne przebadanie oczu oraz wykluczenie potencjalnych przeciwwskazań.

W przypadku, gdy lekarz uzna, że możemy poddać się procedurze, pozostaje nam tylko wykonanie ewentualnie zaleconych badań i stawienie się w klinice w wyznaczonym terminie. Poniżej znajdą Państwo odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane przez Pacjentów zainteresowanych tym zabiegiem.

.

Ile kosztuje Laserowa korekcja wzroku?

Koszt zabiegu uzależniony jest od indywidualnych cenników placówek medycznych oraz – a właściwie przede wszystkim – doświadczenia specjalisty. Decydując się na korekcję, musimy się liczyć ze średnim wydatkiem rzędu 3500 – 5000 złotych za jedno oko, w zależności od zaleconej metody (EBK
czy Femto-LASIK). Natomiast pierwsza wizyta kontrolna zazwyczaj bywa bezpłatna.

Czy laserowa korekcja wzroku jest na całe życie?

Efekt zabiegu jest trwały i skuteczny pod warunkiem stosowania się do pozabiegowych zaleceń lekarskich. W założeniu powinien nam „służyć” przez całe życie, aczkolwiek – choć bardzo rzadko – zdarzają się przypadki Pacjentów, u których trzeba go powtórzyć. Ważne jest również, aby stawiać się regularnie na wyznaczanych przez lekarza badaniach kontrolnych i zgłaszać mu wszelkie dolegliwości.

Jak długo trwa rekonwalescencja po laserowej korekcji wzroku?

Należy podkreślić, że LKW jest jedną z najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych procedur z zakresu chirurgii okulistycznej. Precyzyjne działanie lasera pozwala na zminimalizowanie wszelkich potencjalnych dolegliwości pozabiegowych, co umożliwia bardzo szybki powrót do codziennych aktywności. W zależności od rekomendowanej przez specjalistę metody – zazwyczaj trwa ona od tygodnia – do dwóch, a pełen proces wygojenia do około 4 miesięcy.

Jak długo będę czekać na optymalny efekt?

Laserowa korekcja wzroku umożliwia osiągnięcie szybkiego efektu. Oznacza to, że od razu po operacji nasza wada zostaje zniwelowana, a kwestia optymalnego widzenia to zazwyczaj do kilku dni w przypadku tzw. metod głębokich (Femto-LASIK) oraz do 3-4 miesięcy w przypadku metod powierzchniowych (EBK).

Czy laserowa korekcja wzroku boli?

Odpowiadając najkrócej: nie. Najczęściej zadawanym mi przez Pacjentów pytaniem, jest właśnie to o dolegliwości bólowe w trakcie operacji. Z założenia laserowa korekcja wzroku jest zabiegiem bezbolesnym. Przed zabiegiem lekarz aplikuje do oczu krople znieczulające i przystępuje do niego dopiero, gdy zaczną działać. Procedura jest bezdotykowa – a światłem lasera steruje komputer. Jedyne, co może minimalnie przeszkadzać, to nakładana na powieki rozwórka – mały metalowy przyrząd, dzięki któremu nie mamy możliwości mrugnięcia.

Ile czasu trwa laserowa korekcja wzroku?

Sam zabieg to kwestia dosłownie kilkunastu minut, dzięki którym uzyskacie ostrość widzenia i pożegnacie Państwo okulary czy soczewki. Samo działanie lasera – czyli moment skierowania jego wiązki na oku to kilka sekund. Stąd zresztą jego nazwa – femtosekundowy. Oznacza to, że impulsy światła generowane przez sprzęt laserowy trwają od kilku do kilkudziesięciu femtosekund – czyli biliardowych części sekundy!

Czy mogę mogę wykonać zabieg laserowej korekcji wzroku na NFZ?

Na obecny moment nie wykonuje się korekcji w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Decydując się na badanie kwalifikacyjne do zabiegu, należy zatem poszukać jak najlepszego specjalisty oraz kliniki, która specjalizuje się w wykonywaniu LKW.

Mimo że zabieg umożliwia powrót do aktywności w bardzo krótkim czasie, wiąże się jednak z koniecznością przestrzegania zaleceń lekarskich. Jedne z najistotniejszych to: oszczędzanie wzroku, chronienie go przed ostrym światłem i nieprzemęczanie długotrwałym patrzeniem w ekran komputera. Ważne jest także powstrzymanie się od intensywnego wysiłku fizycznego. Z tego względu lekarz wypisze zwolnienie L4 – zazwyczaj na okres od kilku dni do dwóch tygodni.

Czy po laserowej korekcji wzroku dostanę zwolnienie lekarskie?

Laserowa korekcja wzroku – zalety

Laserowa korekcja wzroku – LKW – to zabieg:

  • bezbolesny,
  • bezpieczny,
  • skuteczny,
  • dający trwały efekt poprawy wzroku,
  • pozwalający na korekcję nawet dużych wad wzroku,
  • poprawiający jakość codziennego funkcjonowania,
  • szybki (trwa przeważnie około 20 minut),
  • wymagający minimalnej ingerencji w strukturę oka,
  • wykonywany w trybie ambulatoryjnym – nie wymaga hospitalizacji,
  • pozwalający na powrót do codziennej aktywności w bardzo krótkim czasie.

Ostatnią kwestią – związaną z silnym lękiem przed zabiegami wykonywanymi w obrębie oczu jest pytanie…

Czy przez zabieg laserowej korekcji wzroku można stracić wzrok?

Najkrótsza odpowiedź brzmi: NIE! Należy podkreślić, że nie ma absolutnie żadnej możliwości, aby zabieg skutkował utratą czy pogorszeniem wady wzroku.

ODDAJ SIĘ W RĘCE SPECJALISTY

Nieleczone wady powodują generalny dyskomfort i mogą być podłożem problemów w codziennym funkcjonowaniu. Bóle głowy i oczu, problemy z uprawianiem wymarzonego sportu, z prowadzeniem pojazdów, pracą przy komputerze i czytaniem lub wykonywaniem czynności wymagających precyzji – to kwestie powiązane z wadami wzroku. Tymczasem wystarczy jeden prosty zabieg, aby móc trwale cieszyć się doskonałym widzeniem.

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki.

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.