...
.

FEMTOLASIK – metoda laserowej korekcji wzroku

FemtoLASIK to aktualnie jedna z najpopularniejszych oraz najbardziej skutecznych metod laserowej korekcji wzroku. Umożliwia ona skorygowanie dużych wad – w przypadku astygmatyzmu – do 5,0 dioptrii, nadwzroczności – do +5,0 oraz krótkowzroczności -10,0 dioptrii. Jest również doskonałym rozwiązaniem w przypadku bardzo małych wad u osób, których praca wymaga najwyższej precyzji widzenia. Rekomenduje się ją również osobom posiadającym cienką rogówkę. Cecha ta często dyskwalifikuje je w przebiegu badań wstępnych i uniemożliwia wykonanie procedury innymi metodami. Podobny problem występuje u pacjentów, u których źrenica ma dużą średnicę – w ich przypadku również możliwy jest wybór metody FemtoLASIK.

Badanie kwalifikacyjne i przeciwskazania

Jak w przypadku innych metod korekcji wzroku, aby móc poddać się zabiegowi FemtoLASIK, należy przejść badania kwalifikacyjne, które wykluczy potencjalne przeciwwskazania. Można wśród nich wymienić dolegliwości w obrębie oczu, takie jak:

Zdyskwalifikować mogą nas również dolegliwości ogólne – między innymi:

 • infekcje,
 • choroby autoimmunologiczne (atopia, RZS, Hashimoto),
 • skłonność do tworzenia się bliznowców,
 • silne reakcje alergiczne,

Natomiast należy pamietać, że o ostatecznym dopuszczeniu Pacjenta do zabiegu decyduje lekarz. Co istotne – laserowej korekcji wzroku nie wykonuje się u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią oraz u osób poniżej 21 roku życia.

Jak przygotować się do zabiegu

Przede wszystkim należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza, który wszystkie wytyczne przedstawia Państwu podczas konsultacji. Dotyczą one zarówno przygotowania do zabiegu, jak i wszelkich kwestii pozabiegowych. Dzięki ich przestrzeganiu minimalizujemy ryzyko wystąpienia powikłań oraz maksymalizujemy osiągnięcie pożądanego efektu operacji.

Ważne jest, aby przed planowanym zabiegiem zdjąć soczewki kontaktowe i zaprzestać ich używania. W przypadku soczewek miękkich zdejmujemy je około 3 tygodnie wcześniej, natomiast twardych – miesiąc wcześniej. Dzięki temu rogówka ma czas, by wrócić do pierwotnego kształtu. 2 doby przed operacją należy powstrzymać się od spożywania napojów z kofeiną oraz alkoholu. W dniu zabiegu nie wykonujemy makijażu – nie używamy kremów, podkładów czy korektorów.
Zabieramy ze sobą okulary słoneczne z wysokim filtrem – po zabiegu należy bezwzględnie chronić nimi oczy.

Przebieg procedury

Wykorzystanie lasera femtosekundowego oraz funkcja indywidualnego programowania go umożliwia lekarzowi wykonanie precyzyjnego, bardzo cienkiego płatka rogówki. Specjalista określa wszystkie jego parametry: średnicę, grubość oraz umiejscowienie tak zwanego zawiasu. Cały proces działania tej wiązki laserowej trwa kilka sekund, a jego celem jest możliwość dotarcia do kolejnej warstwy rogówki. Dzięki stworzeniu cienkiego płatka możliwe jest odsłonięcie tzw. istoty właściwej i kontynuowanie zabiegu w jego drugim etapie. Tym razem lekarz wykorzystuje się laser excimerowy, którego zadaniem jest skorygowanie kształtu rogówki. Po jej wymodelowaniu wytworzony wcześniej płatek jest nakładany z powrotem na rogówkę, stając się naturalnym opatrunkiem – z tego względu metoda ta nie wymaga zastosowania ochronnej soczewki, jak w przypadku EBK.

Zalety zabiegu FemtoLASIK

Wśród korzyści zabiegowych związanych z poddaniem się procedurze laserowej korekcji wzroku metodą FemtoLASIK można wymienić kilka czynników. Takich jak:

 • możliwość skorygowania większych wad wzroku,
 • szybka poprawa ostrości widzenia – po kilku godzinach od operacji,
 • najwyższa precyzyjność i bezpieczeństwo dzięki zastosowaniu lasera femtosekundowego,
 • zminimalizowanie dolegliwości bólowych po operacji,
 • minimalna ingerencja w nabłonek rogówki,
 • brak konieczności założenia soczewek opatrunkowych po zabiegu,
 • szybsze gojenie w porównaniu z innymi metodami,
 • zminimalizowanie możliwości wystąpienia stanu zapalnego,
 • krótki czas procedury zabiegowej – cały zabieg trwa kilkanaście minut,
 • zminimalizowanie możliwości wystąpienia takich dolegliwości jak zespół suchego oka czy efekt aureoli.

FemtoLASIK to doskonała metoda umożliwiająca poprawę komfortu i jakości życia osób z wadami wzroku. Zaledwie kilkanaście minut zabiegu sprawi, że odzyskają Państwo ostrość widzenia raz na zawsze. Zapraszam serdecznie na prowadzone przeze mnie konsultacje i badania kwalifikacyjne.

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki.

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.