...
.

EBK

EBK (Epithelial Bowman’s Keratectomy) to jedna z powierzchniowych metod laserowej korekcji wzroku. Dzięki niej możliwe jest zniwelowanie takich wad jak: krótkowzroczność (od -1,0 do -9,0 dioptrii), astygmatyzm (do 4,0 dioptrii) oraz nadwzroczność (do 4,0 dioptrii). Jest to bezbolesna i skuteczna procedura, wykonywana po uprzednim znieczuleniu oka kroplami.

Badania kwalifikacyjne

Dzięki badaniu lekarz ocenia parametry rogówki i decyduje o wyborze właściwej metody zabiegowej. Istotne jest, aby stawić się na badanie po zdjęciu soczewek kontaktowych – dzięki czemu rogówka powróci do swojego właściwego kształtu. Z tego względu soczewki zdejmuje się nawet miesiąc wcześniej – w przypadku szkieł twardych – oraz trzy tygodnie w przypadku torycznych i dwa – soczewek miękkich. W przeciwnym wypadku wyniki badania byłyby nieprawidłowe. Dodatkowo okulista przeprowadza z Pacjentem wywiad na temat jego ogólnego stanu zdrowia i przyjmowanych leków. Jeśli nie występują u niego dyskwalifikujące przeciwwskazania – ustalany jest termin zabiegu.

Ze względu na fakt, że badania kwalifikacyjne są wykonywane po zaaplikowaniu kropli rozszerzających źrenice – należy stawić się na nich z osobą towarzyszącą. Należy także wziąć ze sobą okulary przeciwsłoneczne.

EBK – przeciwwskazania

Jak w przypadku innych metod laserowej korekcji wzroku, EBK wymaga wykluczenia czynników, które mogą uniemożliwić zrealizowanie procedury zabiegowej. Lekarz nie przeprowadzi zabiegu u osób:
• u których występują stany zapalne lub infekcje o podłożu bakteryjnym lub wirusowym,
• cierpiących na choroby rogówki – takie jak np. stożek rogówki,
• chorujących na zaćmę, jaskrę,
• z nieustabilizowaną wadą wzroku,
• ze skłonnością do występowania bliznowców,
• chorujących na cukrzycę i/lub Hashimoto,
• które cierpią na schorzenia plamki żółtej,
• poniżej 21 roku życia,
• w ciąży lub okresie laktacji.

EBK – na czym polega zabieg

Po poddaniu się badaniom i pomyślnej kwalifikacji do zabiegu pozostaje nam stawić się w danej placówce w ustalonym dniu. Lekarz zakropli nam oko poddawane zabiegowi, następnie delikatnie usunie nabłonek rogówki – część, która podlega regeneracji. Następnie przy pomocy lasera wymodeluje rogówkę, dzięki czemu wada zostanie skorygowana. W dalszej kolejności nałoży na oko soczewkę kontaktową – na okres od 3 do 7 dni (w zależności od ustaleń z Pacjentem). Zabieg trwa zaledwie około 15 minut.

Zalecenia pozabiegowe

Jak w przypadku innych metod laserowej korekcji wzroku, w przypadku EBK również występuje szereg zaleceń pozabiegowych, których przestrzeganie pozwala uniknąć powikłań. Stanowią one także warunek osiągnięcia pożądanego efektu korekcji wzroku. Można wśród nich wymienić podstawowe zasady, takie jak:
• bezwzględne unikanie dostania się do oczu płynów (wody, szamponu, kosmetyków),
• ochrona oczu przed pocieraniem, dotykaniem czy uciskaniem,
• ograniczenie aktywności fizycznej – zwłaszcza podnoszącej ciśnienie: noszenia ciężkich przedmiotów, gwałtownego schylania, uprawiania sportu,
• stosowanie okularów z filtrami UV,
• zminimalizowanie przeciążania oczu pracą przy komputerze,
• nienarażanie ich na naświetlanie światłem ekranu telefonu czy telewizora,
• unikanie przebywania w zadymionych czy zapylonych pomieszczeniach.
Ponadto należy stosować się do wszelkich innych zaleceń lekarskich.

Zalety metody EBK

Wśród zalet metody EBK można wymienić łagodniejszy proces regeneracji w porównaniu do innych metod powierzchniowych. Wiąże się to z krótszym okresem wystąpienia bólowych dolegliwości pozabiegowych – ograniczonym zazwyczaj do jednego czy dwóch dni. Dodatkowo szybsza regeneracja nabłonka przyspiesza procesy gojenia oraz stabilizacji widzenia. Procedura jest bezbolesna, szybka, bezpieczna i małoinwazyjna. Rekomendowana jest osobom o małej wadzie wzroku, narażonym na urazy oczu – np. ze względu na uprawiany sport – oraz o cienkich rogówkach. Ostatecznego efektu optymalnego widzenia i pełnej regeneracji możemy się spodziewać po 3–4 miesiącach.

Jeśli chcesz pozbyć się soczewek czy okularów oraz poprawić jakość widzenia i codziennego funkcjonowania – zapraszam na prowadzone przeze mnie konsultacje.

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki.

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.