...

Badanie OCT – OPTYCZNA KOHERENTNA TOMOGRAFIA

Badanie OCT (Optical Coherence Tomography – optyczna koherentna tomografia) to precyzyjna, całkowicie nieinwazyjna i szybka metoda sprawdzania stanu narządu wzroku, umożliwiająca wykrycie wielu schorzeń. Najprościej mówiąc, OCT polega na całkowicie bezbolesnym, bezdotykowym, przekrojowym skanowaniu poszczególnych struktur oka wiązką światła. Dzięki analizie współczynnika jego odbicia możliwe jest uzyskanie informacji niezbędnych do zdiagnozowania problemów zarówno w obrębie przedniego, jak i tylnego odcinka oka.

.

Jakie schorzenia może wykryć badanie OCT?

Zaawansowany skaning optyczny, wykorzystywany w badaniu OCT, umożliwia wykrycie i wdrożenie leczenia między innymi takich problemów jak:

  • zmiany zwyrodnieniowe plamki żółtej (AMD – Age Related Macular Degeneration),
    odpowiadającej za widzenie centralne – w tym błony podsiatkówkowe i
    nasiatkówkowe czy obrzęk,
  • nieprawidłowości w grubości i strukturze siatkówki,
  • zmiany cukrzycowe w plamce,
  • jaskra – we wczesnym stadium.
    OCT daje możliwość analizy tarczy nerwu wzrokowego, grubości włókien nerwowych w jego sąsiedztwie, a także monitorowania zmian jaskrowych w czasie. Jest również zlecane Pacjentom przygotowującym się do zabiegu laserowej korekcji wzroku.

Przebieg badania

Badanie wykonuje się w pozycji siedzącej – Pacjent musi oprzeć brodę na specjalnej podpórce, dzięki której stabilizuje się głowa. Następnie proszony jest o patrzenie w wymienionym przez lekarza kierunku oraz chwilowe powstrzymanie się od mrugania. W tym czasie aparat, wyposażony w specjalną soczewkę, przypominającą wizjer, kieruje wiązkę optyczną na kolejne obszary oczu, wykonując serię zdjęć widocznych na ekranie monitora obserwowanego przez specjalistę. Następnie fotografie te drukuje się oraz poddaje analizie.

Czy OCT jest badaniem bezpiecznym?

Tomograf nie emituje szkodliwego promieniowania – zatem badanie jest całkowicie bezpieczne i nieobciążające dla Pacjenta. Wykonuje się je u osób w każdym wieku, dodatkowo można je przeprowadzać u kobiet w ciąży oraz wielokrotnie powtarzać w zależności od potrzeb.

Czy badanie OCT wymaga wcześniejszego przygotowania?

Do badania nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać. Zazwyczaj przeprowadza się je bez zakrapiania oczu – natomiast zdarza się konieczność zastosowania kropli rozszerzających źrenice. W tym przypadku ważne jest tylko, aby pamiętać, że wyklucza to jazdę samochodem, ponieważ krople powodują tymczasowe dolegliwości, takie jak pogorszenie wzroku oraz nadwrażliwość na światło. Mogą one potrwać nawet kilka godzin. Badanie trwa kilkanaście minut, następnie jego wyniki są interpretowane przez lekarza. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości specjalista wdraża odpowiednie leczenie. Może również skierować Pacjenta na powtórne badania OCT po określonym czasie, by monitorować postępy leczenia, lub zlecić dodatkową diagnostykę, ukierunkowaną na występujący problem.

Zalety badania OCT

OCT uznaje się aktualnie za jedną z najbardziej zaawansowanych oraz dokładnych metod diagnostycznych. Tomografia OCT jest metodą bezbolesną, szybką w realizacji, niewymagającą dodatkowych przygotowań i bezpieczną. W precyzyjny sposób wykrywa schorzenia narządu wzroku i umożliwia szybkie wdrożenie stosownej terapii. Badanie można wykonać na NFZ (ze skierowaniem od lekarza) lub w prywatnej placówce, po wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki.

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.